Klatka
Chomika generalnie trzyma się w klatce. Niestety od lat pokutuje przekonanie, że klatka dla chomika ma być mała, bo i chomik jest mały. Nic bardziej mylnego! W naturalnym środowisku zwierzęta te pokonują na swoich nóżkach bardzo duże odległości i potrzebują ruchu nawet jeśli trzymamy je w swoich domach. Klatka dla chomika syryjskiego powinna mieć wymiar 100×40 cm! Przy chomikach karłowatych może być mniejsza, ale niezbyt wiele.
Od dawna popularnością cieszą się klatki piętrowe, ostatecznie można skusić się na takiego rozwiązanie, ale bez przesady. W czasie akrobacji zwierzę może spaść i zrobić sobie krzywdę. Postawcie raczej na powierzchnię dna niż na wysokość klatki. Zwróćcie uwagę na rozstaw prętów w klatce, zwłaszcza przy chomikach karłowatych, szukajcie takich 5 – 6 milimetrowych.
Ustawienie klatki również trzeba przemyśleć. Nie może stać w miejscu nasłonecznionym, narażonym na przeciągi. Powinna stać w miejscu bardziej spokojnym, ale nie w takim, w którym bywacie co 2 – 3 dni, bo zwierzę potrzebuje kontaktu z ludźmi. Odradzam sypialnię lub pokój dziecka, bo chomiki w nocy buszują i siłą rzeczy są dosyć głośne.
Podłoże do klatki
Najpopularniejszą ściółką są trociny. Mają wiele zalet – są ogólnodostępne, stosunkowo tanie, ale niestety pylą, uczulają i średnio chłoną zapachy i płyny. Jeśli komuś odpowiadają to może ich śmiało używać. Jeśli nie, są alternatywy. Można trociny mieszać z pelletem lub podłożem kukurydzianym, wtedy całość lepiej pochłania mocz. Świetnym rozwiązaniem są miękkie ściółki konopne oraz carefresh – podłoże celulozowe. Nie pylą i dobre pochłaniają zapachy i wilgoć.
Pamiętajcie, że podeszwy chomika są delikatne i nie może cały czas chodzić po twardym podłożu, a w dodatku musi robić sobie gniazdko i potrzebuje na to materiału. Klatkę należy regularnie sprzątać! Najlepiej 2 – 3 razy w tygodniu, nie można dopuszczać do momentu, w którym mówi się „chomik śmierdzi”. Chomik nie śmierdzi, tylko śmierdzi nieposprzątane, zasikane podłoże z jego klatki, w którym rozwijają się bakterie i grzyby. Myślę, że my nie chcemy żyć na takim „dywanie”, pewnie chomik też nie chce.

Wyposażenie
Podstawą są miska na pokarm (można kupić ceramiczną – nie da się jej obgryźć i jest ciężka) oraz poidło na wodę. Można wybrać szklane, żeby łatwiej je myć.
Kołowrotek – bardzo ważny gadżet. MUSI być duży. Dla chomików karłowatych min. 20 cm. średnicy, dla syryjskiego min. 28 cm. Zbyt mały prowadzi do uszkodzenia kręgosłupa. Jeśli wymagany rozmiar kołowrotka nie mieści się w klatce, oznacza to tylko, że klatka jest zbyt mała! Ważne, żeby powierzchnia kołowrotka nie była z drabinek, tylko pełna, zabudowana. Inaczej, w czasie biegania zwierzak może pokaleczyć sobie łapki, bo będą wpadać między pręty. Można wybrać kołowrotki z różnych materiałów – drewno, metal, plastik. Warto szukać takich z łożyskiem, wtedy mniej skrzypią i w nocy nie są tak uciążliwe.
Dodatkowo można zainwestować w piasek do kąpieli dla chomików oraz pojemnik (może to być narożna kuweta do klatki). Zwierzęta wspaniale się w tym czyszczą i ewidentnie mają wiele frajdy. Opiekunowie również, bo jest to ciekawy widok wiele zwierzaków po kąpieli robi sobie z pojemniczka kuwetę i zaczyna się tam załatwiać. Może to ułatwiać sprzątnie, ale trzeba pamiętać o regularnym wymienianiu piasku.
Domek – chomiki tworzą norki, w których śpią i zanoszą tam swoje drogocenne zapasy. Warto wybrać domek drewniany. Zwierzak może go obgryzać, na pewno nie zatruje się takim materiałem.
Tunele i drabinki – warto zainwestować w tego typu gadżety lub zrobić je samemu (nawet z rolki po ręczniku papierowym). W sklepach dostępne są plastikowe i drewniane, można też kupić tunel z naturalnego wydrążonego drzewa np. z ziołami w środku. Zwierzę ma wtedy podwójną frajdę.
Hamaki i tego typu akcesoria – można kupować, ale trzeba się liczyć z tym, że wyposażenie z materiału może się nie sprawdzić.
NIE polecam – kuli do biegania. Zwierzę zamknięte w plastikowej kulce ma z założenia poruszać się bezpiecznie np. po mieszkaniu. Niestety jest to bardo nienaturalna sytuacja – powierzchnia kuli jest zakrzywiona, zwierzę patrzy cały czas przez nią. Cyrkulacja powietrza jest zaburzona, dźwięki w środku również. Cały ten ruch nie a nic wspólnego z bezpieczeństwem, raczej stresuje gryzonia.

Zakup i oswajanie
Wybierając chomika zwróćcie uwagę na jego oczka – muszą być czyste, podobnie nosek. Okolice pupy także powinny być czyste i suche. Oczywiście chomiki w ciągu dnia śpią, ale warto chwilkę poobserwować tego, którego już wypatrzyliście.
Po powrocie do domu, najlepiej ustawić klatkę w spokojnym miejscu, które nie będzie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, przeciągi też nie są wskazane. Nie ustawiajcie klatki w pomieszczeniu, do którego zaglądacie tylko okazjonalnie, zwierzę potrzebuje kontaktu z opiekunem. Przez pierwsze 2 – 3 dni dajcie mu czas na zaznajomienie się z nowym lokum. Potem można zacząć oswajanie – dawanie przysmaków z dłoni, wkładanie ręki do klatki, żeby mógł ją obwąchać. W żadnym wypadku nie wolno ganiać zwierzaka po całej klatce! Postępujcie spokojnie, chomik musi Was poznać, a Wy jego.
To już wszystkie podstawowe informacje jakie trzeba znać, gdy decydujecie się na wzięcie chomika. Pamiętajcie, że choć te zwierzęta nie żyją długo, są malutkie i nie okazują emocji jak np. pies, to nie znaczy, że nie mają wymagań. Czują tak jak każdy, mają potrzebę ruchu. Jeśli chcecie mieć chomika, to postarajcie się, żeby jego życie było możliwie jak najlepsze.